Çocukluğumda oynadığım oyunlarda hep öğretmen rolünü üstlenirmişim. Bu konuyu ablam bana hatırlattığında Çocuk Gelişimi Lisans eğitimimin üzerine Yüksek Lisans ve Doktora eğitimimi de tamamlamıştım. Çocukluk yıllarının önemini hepimiz biliriz, oynadığımız oyunlar gerçek yaşamımızdaki bizi yönlendirir.

Çocukluk hayalim olan öğretmen-eğitimcilik görevini 24 yıl devlet görevimi tamamladıktan sonra sürekli olarak gerçekleştirebildim. Üniversite mezuniyetimin ardından on yıl Hacettepe Üniversitesi İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesinde, on iki yıl şimdi Başbakanlığa bağlı Özürlüler İdaresi Başkanlığı’nda (Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı) ve iki yıl mesleğimde ve çalışma yaşamımda harika deneyimler yaşadığım Ankara Üniversitesi Engelsiz Öğrenci Biriminde görev aldım.

Kamu görevim sürecinde binlerce çocuk, aile, özel gereksinimi olan çocuk ve yetişkin,  profesyonel, Sivil Toplum Kuruluşu vb. kurum ve kuruluşlarla çalıştım, öğrendim, öğrettim, yol gösterdim, yol aradım, aradığım yolları bazen buldum, bazen de bulamadım. Ancak 24 yıllık Devlet Memurluğu deneyimi bana mesleki ve kişisel alanda çeşitli renkler kattı.

Yaşamımın en büyük rengini şüphesiz oğlumun hayatıma girmesi ile tanıdım. Bir profesyonel olmak ile anne olmak arasındaki farkları net görebilmek, profesyonel yaşamınızla annelik yaşamınız arasındaki farkları fark ederek kendimi daha fazla tanıma sürecini deneyimlemek ve bu sürecin ömrümün sonuna dek süreceğini anlamak yaşamımın en güzel, zor, yorucu, tatlı, huzurlu, tatmin edici, yıpratıcı, öğretici dönemidir.

Emekliliğimin ardından vakıf üniversitelerinde aldığım öğretim üyeliği görevimde meslektaşlarıma katkı verebilmek, deneyimlerimi paylaşarak, çizecekleri yolda onlara bir nokta kadar bile olsa katkıda bulunabildiğimi görmek en büyük mutluluğumdur.

D. Melek ER-SABUNCUOĞLU

Visits: 369